Ile kosztuje budowa domu?
dom, mieszkanie, wnętrze

Ile kosztuje budowa domu?

piątek, 20 września 2019

Wiele osób mieszkających w blokowiskach marzy o przeprowadzce poza miasto do własnego domu. Zanim tego dokonają starają się oszacować koszty, ile może wynieść budowa domu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od naszych oczekiwań. Można jednak wstępnie ustalić obszary, które należy uwzględnić do obliczeń. Podstawowym kosztem, ponoszonym jeszcze przed budową domu jest działka. Tu koszta są tak różne, że nie sposób oszacować nawet widełek kwotowych. Zdarza się, że działkę dostajemy w prezencie od rodziców, lub w spadku, co jest wielkim plusem w rozliczeniu całości inwestycji.

Przed budową domu musimy liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z przygotowaniem dokumentacji do budowy – zakup projektu (indywidualny, lub gotowy), mapa do celów projektowych, adaptacja projektu o lokalnego architekta, przyłącza mediów. Całość tych działań może wynieść nas od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wybierając gotowy projekt często możemy uzyskać orientacyjny kosztorys budowlany. Obecnie cena budowy domu, zarówno robocizny i wykonanych usług wraz z materiałami, waha się w granicach od 2, 5 tysiąca do 3 tysięcy złotych za 1 metr kwadratowy powierzchni domu. To wartość jaką zapłacimy za budowę do momentu tzw. „stanu deweloperskiego”.

Do tego należy doliczyć dodatkowe koszta w postaci wyposażenia, mebli, sprzętów AGD, ale także podłóg lub farb ściennych. Warto także dodać, że im prostsza bryła budynku tym koszt budowy będzie mniejszy. Analogicznie – im więcej wymyślnych rozwiązań architektonicznych tym całość kosztów będzie rosła.

Jak unikać oszustw ze strony pracowników?
inne

Jak unikać oszustw ze strony pracowników?

poniedziałek, 23 września 2019
Mezoterapia mikroigłowa - dla kogo?
uroda

Mezoterapia mikroigłowa - dla kogo?

czwartek, 19 września 2019